Bebeğim Neden Ağlıyor?

AÇIM: Israrcı bir ağlayış, yüksek sesli ve çılgınca
Açken bebekler ısrarcı bir şekilde ağlarlar ve istediklerini alana kadar susmazlar. Bazen ağlarken çok yorulurlar ve hava yutarlar. Bu da daha çok açlık ve daha çok ağlama getirir. Bu durumda bebeği çok bekletmeden beslemelisiniz. Bebeğiniz acıktığında başka işaretler de verir. Dudaklarını yalar, elinizle yanağına dokunduğunuzda kafasını çevirip parmağınızı yalamaya çalışır. Ellerini ağzına götürür.

KARNIM AĞRIYOR: Yemekten kısa bir süre sonra aşırı bir şekilde ağlama
Beslenmeden sonra hemen ağlamak, bebeğin karın ağrısına bağlıdır. Rahatlaması için sırtına yavaş yavaş vurun. Kusma ihtimaline karşı yanınızda bir bez bulundurmayı unutmayın. Sırtına vururken bazı anneler bebeği omuzlarında tutmayı, bazıları ise beşiğe yan yatırmayı tercih ederler.

FAZLA UYANIK KALDIM: Tutarsız bir ağlama,kahkaha ile mızmızlık arasında ve zamanla şiddeti artıyor
Tüm dünya bebeğinizin etrafında, gürültü, ışık, insandan insana geçmek. Bu eğlenceli olabilir ama bazen de çok fazla gelebilir. Bu nedenle bebek ağlamakla gülmek arasında olur. Ağlamaya başlaması, bunun yeterli olduğu anlamına gelir. Bunaldıkları zaman bebekler rahat bir şekilde kundaklanmaktan hoşlanabilirler. Kundak için büyükse ya da bundan hoşlanmıyorsa, ışıkları azaltıp biraz rahat bırakın ve sakinleşmesine izin verin.

GERÇEKTEN YORGUNUM VE UYUMAK İSTİYORUM: Yumuşak bir ağlama, başlıyor ve susuyor, onu sakinleştirebiliyorsunuz ama sonra devam ediyor
Aileler genelde bebeklerinin yorgun olmasını beklemedikleri zaman bunu görmezden gelirler. Bebeklerin bazı uykulu günleri vardır. Henüz 1 saat önce uykudan uyandıysa, ağlamaları çok yoğun değilse, kısa bir süre için sakinleşiyorsa dinlenmek istediğini söylüyor olabilir. Esniyorsa, gözlerini ovuşturarak ağlıyorsa ya da ağlarken gözleri kapanıyorsa bunu anlamanız gerekir.

KENDİMİ İYİ HİSSETMİYORUM: Farklı bir ağlama, şu ana kadar duymaya alıştığınız sesten daha değişik
Bebeğiniz normal bir şekilde ağlamıyor, durmadan belirli saatlerde ağlıyorsa doktorunuza danışın. Bebeğiniz size bununla ilgili farklı ipuçları da veriyor olabilir. Ateşi varsa, aç değilse, yatırmakta ya da yataktan kaldırmakta zorlanıyorsanız, altını kirletme miktarı normaldeki kadar değilse, normalde davrandığından farklıysa bunu anlamanız gerekir.

KOLİĞİM: Bütün yöntemleri denediniz ama hala bebeğinizin kuvvetli ağlamasını durduramıyorsunuz. Bu yeni birşey değil, hergün oluyor ve saatlerce sürüyor:
Bebeğiniz 5 aydan küçükse üç saatten fazla ağlıyor ve bunu haftanın birkaç günü tekrarlıyorsa bunlar kolik olduğunun göstergesidir. Kolik bir hastalık değildir ve bebeğinize zarar vermez ama bu bebek için de sizin için de zordur.

Aşağıdaki butonları kullanarak üyesi olduğunuz sitelerde bu sayfayı sevdiklerinizle kolayca paylaşabilirsiniz.

Uzmana Danışın

Üye olun, daha detaylı bilgilere ulaşın.

Milupa Uzmanları Yanıtlıyor
Milupa Uzmanları Yanıtlıyor