En Yeniler

Yeni Doğan Bebeklerde Saç Dökülmesi!

Bebeklerin saç miktarı çok farklı olabilir. Bazı bebekler neredeyse kel doğarken, bazıları simsiyah gür saçlarıyla dünyaya gelirler. İki durumda da endişelenecek hiç bir şey yok. İncecik 3-5 tel ya da simsiyah gür saçları olsun neredeyse tüm yenidoğanlar, saçlarının bir kısmını veya tamamını kaybederler. Doğum sonrasında zayıf saçlar dökülerek yerini yeni, olgun saçlara bırakır.

Bebeğimin Saçları Neden Dökülüyor?

Bunu şöyle açıklayabiliriz: Hormonlarınız hamilelik boyunca ve doğum sırasında vücudunuzu bu duruma hazırlamak üzere sürekli çalışma halindedir. Vücudunuzdaki her şeyi paylaştığınız bebeğiniz de doğal olarak bu hormonlardan payını alır ve vücudunda sizin hormonlarınızdan yüksek mikarda taşıyarak dünyaya gelir. Doğumdan hemen sonra bu hormon seviyesi olması gereken düzeyi yakalamak üzere düşmeye başlar ve bebeğinizin sahip olduğu saçlarının büyümesi de durur. Endişelenmeyin, çünkü bu durum saçlarının tekrar büyümeyeceği anlamına gelmez. Büyümesi duran ve zayıflayan saçlar, bebeğinizin saçları yeniden büyüme dönemine girdiğinde alttan gelen sağlıklı saçların ittirmesiyle dökülür. Bu sırada bebeğinizin saçları bir süre düzensiz, kısalı uzunlu ve hatta yer yer küçük kelliklerle yamalı görünebilir ama dert etmeyin, zamanla yeni ve güçlü saçlar tamamen çıkacaktır.

Yeni çıkan saçların öncekinden farklı renkte ve biçimde olması doğaldır. Yani siyah ve düz saçıyla dünyaya merhaba diyen bebeğiniz kumral ve dalgalı saçlarıyla hayatına devam edebilir.

Bebeğiniz sürekli yatış pozisyonunda olduğu için başının yastıkla temas ettiği noktalardaki saç kaybı daha belirgindir. Fakat bu tipteki dökülmeler hareket etmeye ve oturmaya başlamasıyla birlikte ortadan kalkar.

Tamamen doğal olan bu dökülme süreci boyunca bazı anormallikler farkederseniz veya ilk 6 ay sonrasında bebeğinizin saçları hala yoğun bir biçimde dökülmeye devam ediyorsa; mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bu durum, beslenme veya başka bir tıbbi kaynaklı sorundan kaynaklı olabilir.


Aşağıdaki butonları kullanarak üyesi olduğunuz sitelerde bu sayfayı sevdiklerinizle kolayca paylaşabilirsiniz.